NOX

Nödplan med NOX

NOX stöder implementeringen av nödprocedurer

En låsningsfunktion kan programmeras på NOX utan att ytterligare hårdvara behöver köpas.

Exempel

Låsningsfunktion med 3 nivåer


Nivå 0 = Normal drift

Nivå 1 = Alla dörrar är låsta och kräver kort + PIN-kod för att öppnas.

  • Om en gärningsman har fått tag i ett passerkort kan han eller hon inte gå in genom dörrarna eftersom de kräver en kod tillsammans med kortet.

Nivå 2 = Som nivå 1, men utökat till att endast en specifik grupp personer kan komma in genom dörrarna, t.ex. vakter och/eller utvalda personalgrupper.

Nivåerna kan anpassas och utökas med till exempel:

  • Blixt (blinkande färgade lampor)
  • Meddelanden skickas till mobiltelefoner via PUSH
  • Röstavisering anpassad till situationen
  • SMS-avisering
  • Sirener som ljuder på ett visst sätt
  • Överföring av larm till en larmcentral eller direkt till Polisen
  • Avstängning av fönsterjalusier, rulljalusier och många andra säkerhetsrelaterade avstängningar.

Genväg för smartphone

Genväg för SmartWatch

Aktivera nedstängning

För att aktivera respektive avstängningsgrad kan man välja många olika metoder, i NOX utesluter inte den ena den andra, så man kan välja en av lösningarna, eller flera av dem i kombination med varandra.

Till exempel kan du:

  • Använd genvägsfunktionen på SmartPhone / SmartWatch (1-klicksfunktion)
  • Aktivera avstängning med ett fysiskt tryck, precis som en panikknapp, som när den aktiveras sätter nivå 1 (eller nivå 2).
  • Använd en kortläsare (fixkod + kort)
  • Använd PC Control och SIMS (NOX:s egen programvara)
  • Använd NOX Button (ARAS:s egen utveckling)
  • Integrera larmet till eller från tredjepartssystem, t.ex. brandlarmssystem eller röstlarmssystem
  • många fler…

Allmänt

Gemensamt för ovanstående funktioner är att det primärt kräver programmering i NOX, och eventuellt minimal ny hårdvara i form av flera blixtar, sirener och eventuellt NOX-moduler för att styra dessa, men i de flesta fall kommer man att kunna använda de befintliga modulerna, sirenerna och blixtarna.

Funktionerna som beskrivs ovan är endast exempel på hur man skapar högsäkerhetsfunktioner i NOX, för att stödja Lockdown är det möjligt att skapa anpassade lösningar för alla tänkbara scenarier.

ARAS erbjuder utbildning inom högsäkerhetselement (NOX III) i NOX genom vår ARAS Academy, som är öppen för registreringar för installatörer.

fixkod + kort på kortläsaren

Genom att klicka på "Acceptera alla" samtycker du till att vi samlar in information om dig för olika ändamål, inklusive: Statistik och marknadsföring